www.psm1st.art.pl

 

 

 

 

 

 

Strona główna


O szkole


Specjalizacje


Zasady rekrutacji


Nasze Zespoły


Nasze Chóry


Kalendarz Imprez


Osiągnięcia


Plan zajeć


Galeria


Kontakt


Statut Szkoły i WSO


Sprawy organizacyjne - rok szkolny 2017/2018


XI Gitaromania


VI Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularno-Rozrywkowej 24-25.03.2017


TRANSGRANICZNE WARSZTATY ORKIESTROWE


Konkurs "Muzyka Mistrzów"
27 - 28.04.2015


COMENIUS


Instrumenty zakupione ze środków MKiDN


Partnerzy szkoły


Instytucje wspierające


O nas w prasie


Biuletyn Informacji Publicznej


Inwestycje


Rada Rodziców


Rezultaty projektów finansowanych ze środków UE


 

Projekty edukacyjne finansowane ze środkow UE

Termomodernizacja państwowych placówek szkolnictwa artystycznego

 

Informacje


2018-04-18

PROWADZIMY DODATKOWY NABÓR DO FILII PSM - PRZESŁUCHANIE ODBĘDZIE SIĘ 9 maja 2018r. od godz. 16:30. KANDYDATÓW NALEŻY ...

>> więcej

 

2018-04-18

PRZESŁUCHANIE WSTĘPNE DO KLASY I DO PSM W CIEPLICACH ODBĘDZIE SIĘ 23 maja 2018r. od godz. 16:30. KANDYDATÓW NALEŻY ZG...

>> więcej

 

2018-03-23

Badanie przydatności kandydatów do klasy pierwszej do Filii PSM I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze mieszczącej się ...

>> więcej

 

2017-11-06

UWAGA!!! Poszukujemy nauczyciel gry na saksofonie w wymiarze 4 godzin tygodniowo...

>> więcej

 

2011-03-09

UWAGA! RACHUNEK BANKOWY: FUNDUSZ MUZYCZNY 09 1010 1674 0038 1213 9134 0000 RADA RODZICÓW: 11 1020 2124 0000 8...

>> więcej

 


Hosted by TENET (Jelenia Góra)

 

 

   
   
 

 

TRANSGRANICZNE WARSZTATY ORKIESTROWE


Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze organizuje w dniach 20-26.04.2014 „TRANSGRANICZNE WARSZTATY ORKIESTROWE"


Jest to spotkanie uczniów szkół muzycznych, klas instrumentalnych z Polski i Czech. Dołączy do nich muzyczna młodzież z Monachium, której udział finansowany jest z odrębnych źródeł. Celem projektu jest poprawa konkurencyjności edukacji muzycznej, zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym Europy i kompozytorów sąsiadujących państw oraz poszerzenie współpracy szkół muzycznych pogranicza. Zasadniczym miejscem realizacji projektu jest Jelenia Góra, ale przewidziano też próby orkiestry i koncert w Libercu. Każdy z partnerów zaproponował repertuar do wykonania przez młodzieżową orkiestrę. Jeszcze przed spotkaniem, młodzież każdego z partnerów, pod kierunkiem pedagogów w swojej szkole macierzystej ćwiczyła program, co jest konieczne ze względu na czas trwania warsztatów. Działaniom muzycznym towarzyszyć będą spotkania integracyjne i wycieczki, co umożliwi wzajemne poznanie się i komunikowanie się w języku obcym . Również nauczyciele będą mieli okazję do wymiany doświadczeń pedagogicznych, i dokonania ewaluacji projektu. Rezultatem będą zdobyte doświadczenia, które zaowocują koncertami w innych miastach Europy np. w Monachium. Samoistnymi uczestnikami będą również rodzice i środowisko lokalne przygranicznych miast, foldery. Wszyscy uczestnicy otrzymają foldery oraz płyty z nagraniem koncertu, co zapewni trwałość rezultatów.


PRZYGOTOWANIA

W Gościńcu Koralowa Ścieżka młodzież pod okiem dyrygentów: Graziano Sanvito, Artur Koza i Armando Merino szlifuje utwory , aby  24.04.2014  w profesjonalnych warunkach Dolnośląskiej Filharmonii w Jeleniej Górze zagrać koncert dla polskiej publiczności. W programie koncertu znajdą się kompozycje:  Józef  Haydn - Koncert fortepianowy D-dur , cz. III , solista: Aureliusz Miszczyk Wojciech Kilar - Polonez z filmu „Pan Tadeusz Bogusław Klimczuk – „Perpetuum mobile” opr. Monika Frąckiewicz – Motyka, Graziano Sanvito, John Williams “Highlights from Harry Potter”, opr.  Michael Story,  Camille Saint – Saëns – “Karnawał zwierząt”:  Finał, Słoń,Antoni Dvorak : Suita czeska cz. I Pastorale,  Wolfgang Amadeusz  Mozart – Symfonia F - dur Nr 6 KV 43 .

 

        

W Koralowej Ścieżce uczniowie ze szkół muzycznych przygranicznych miejscowości mieszkają, spożywają posiłki i grają…  Oprócz wspólnego muzykowania bezcenną wartością są wzajemne kontakty i doskonalenie  umiejętności  komunikowania się w językach Unii  Europejskiej: po polsku, czesku, niemiecku  i angielsku.

 

 

 

 

 

 


KONCERTY

 

Wielkie wzruszenie a nawet łzy towarzyszyły publiczności zgromadzonej w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze słuchającej koncertu Transgranicznej orkiestry młodzieżowej, która zagrała dzisiaj o godzinie 17:00.

Rodzice, dziadkowie i rodzeństwo, którzy zasiedli na widowni nie kryli radości i dumy ze swoich pociech. Podczas trzech dni prób dzieci zrobiły co w ich mocy aby opanować bardzo trudny program koncertowy. Pod dyrekcją trzech dyrygentów : Graziana Sanvito (CZ), Armando Merino (DE) i Artura Kozy (PL) zagrały: Jozefa Haydna - Koncert fortepianowy D-dur , cz. III , Wojciecha Kilara - Polonez z filmu „Pan Tadeusz", Bogusława Klimczuka - „Perpetuum mobile" w opr. Moniki Frąckiewicz - Motyki i Graziano Sanvito , Johna Williamsa "Highlights from Harry Potter", w opr. Michaela Story, Camille Saint - Saëns - "Karnawał zwierząt": Finał i Skamieliny , Antonina Dvoraka : Suitę czeską cz. I Pastorale i Wolfganga Amadeusza Mozart a - Symfonia F - dur Nr 6 KV 43, cz.I

Większość uczestników młodzieżowej orkiestry symfonicznej , to dzieci w wieku 9-13 lat. Wsparci pomocą ze strony pedagogów PSM I st. im. Janiny Garści ( Katarzyna Prokop - flet i Tomek Kujawa - perkusja) oraz kolegów z PSM I i II st. im. St. Moniuszki w Jeleniej Górze wykonały wielka pracę.

Trzeba podkreślić , że dla większości uczestników były to pierwsze doświadczenia w grze w orkiestrze symfonicznej w dużym składzie , w profesjonalnych warunkach.

Najtrudniejsze są początki , a orkiestra ma je już za sobą. Jutro kolejny koncert w Libercu, a po zakończeniu projektu jeszcze jeden - tym razem w Monachium.

 

 

Po koncercie w Filharmonii Dolnośląskiej uczestnicy warsztatów wrócili do ośrodka Koralowa Ścieżka, gdzie podczas wspólnej kolacji z pieczoną kiełbaską coraz bardziej zintegrowani i zaprzyjaźnieni zorganizowali sobie wieczorną dyskotekęZabawa nie mogła jednak trwać zbyt długo.

Następnego dnia po porannej wizycie w Muzeum Miejskim Dom Gerhardta Hauptmanna i ostatnim obiedzie po polskiej stronie młodzież wyjechała do Liberca by zrealizować kolejny ważny punkt programu - koncert dla czeskiej publiczności. Transgraniczna orkiestra, zgodnie z planem zagrała o godz. 18:00 koncert w Koloseum przy ulicy Generála Svobody 93/83. Oczywiście , jak w profesjonalnej orkiestrze koncert poprzedziła próba.

Podobnie jak w Polsce, oprócz pedagogów PSM I st. w Jeleniej Górze i ZUŠ Liberec, głównymi odbiorcami koncertu były rodziny czeskich uczniów. Nie brakowało też gości z Polski. Warto było przyjechać do Liberca, gdyż orkiestra zagrała jeszcze lepiej niż w Jeleniej Górze.

 

GALERIE

|   Przygotowania do koncertu   |   Koncert w filharmonii  JG  |   Koncert w Libercu   |

 


Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Przekraczamy Granice oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem EUROREGIONU NYSA, Fundusz Mikroprojektów Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007-2013.


Prefinansowanie projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,Centrum Edukacji Artystycznej
Współorganizatorami warsztatów są: Základní umělecká škola Liberec, Filharmonia Dolnośląska, Rada Rodziców, Gościniec „Koralowa Ścieżka", Muzeum Miejskie Dom Gerhardta Hauptmanna.

PLAKATY DO POBRANIA

 

 

 

 

strony internetowe - an-net.pl