www.psm1st.art.pl

 

 

 

 

 

 

Strona główna


O szkole


Specjalizacje


Zasady rekrutacji


Nasze Zespoły


Nasze Chóry


Kalendarz Imprez


Osiągnięcia


Plan zajeć


Galeria


Kontakt


Statut Szkoły i WSO


Sprawy organizacyjne - rok szkolny 2017/2018


XI Gitaromania


VI Transgraniczny Przegląd Muzyki Popularno-Rozrywkowej 24-25.03.2017


TRANSGRANICZNE WARSZTATY ORKIESTROWE


Konkurs "Muzyka Mistrzów"
27 - 28.04.2015


COMENIUS


Instrumenty zakupione ze środków MKiDN


Partnerzy szkoły


Instytucje wspierające


O nas w prasie


Biuletyn Informacji Publicznej


Inwestycje


Rada Rodziców


Rezultaty projektów finansowanych ze środków UE


 

Projekty edukacyjne finansowane ze środkow UE

Termomodernizacja państwowych placówek szkolnictwa artystycznego

 

Informacje


2018-04-18

PROWADZIMY DODATKOWY NABÓR DO FILII PSM - PRZESŁUCHANIE ODBĘDZIE SIĘ 9 maja 2018r. od godz. 16:30. KANDYDATÓW NALEŻY ...

>> więcej

 

2018-04-18

PRZESŁUCHANIE WSTĘPNE DO KLASY I DO PSM W CIEPLICACH ODBĘDZIE SIĘ 23 maja 2018r. od godz. 16:30. KANDYDATÓW NALEŻY ZG...

>> więcej

 

2018-03-23

Badanie przydatności kandydatów do klasy pierwszej do Filii PSM I st. im. J. Garści w Jeleniej Górze mieszczącej się ...

>> więcej

 

2017-11-06

UWAGA!!! Poszukujemy nauczyciel gry na saksofonie w wymiarze 4 godzin tygodniowo...

>> więcej

 

2011-03-09

UWAGA! RACHUNEK BANKOWY: FUNDUSZ MUZYCZNY 09 1010 1674 0038 1213 9134 0000 RADA RODZICÓW: 11 1020 2124 0000 8...

>> więcej

 


Hosted by TENET (Jelenia Góra)

 

 

   
   
 

 

COMENIUSINFORMACJA  O  PROJEKCIE

Projekt  pt. „Children play symphonic music to children "  /Dzieci dzieciom  grają  muzykę  symfoniczną/  jest  projektem na około  80 osobową, międzynarodową, młodzieżową orkiestrę symfoniczną , zaplanowanym  na lata 2010 - 2012.

Jest  realizowany w ramach akcji COMENIUS „Partnerskie Projekty Szkół". Opiera się  na orkiestrze  symfonicznej utworzonej przez uczniów szkół muzycznych:   z Republiki Czeskiej - Základní umělecká škola Liberec, Polski - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Janiny Garści  w Jeleniej Górze  i Republiki Słowackiej - Základná umelecká škola J. Pöschla, Prešov.  

Celem akcji Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej i mobilności, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich. Partnerstwa w ramach akcji Partnerskie Projekty Szkół dają możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk oraz rozwijania struktur współpracy międzynarodowej. Podczas trwania projektu  zaplanowano trzy jednotygodniowe spotkania szkół, w trakcie których  młodzież przygotuje utwory kompozytorów poszczególnych narodowości:

1.       Czeskich :  Antonin Dvorak , Bedrich Smetana

2.       Słowackich : Peter Machajdik, Mikulas Moyzes , Peter Breiner

3.       Polskich:  Wojciech Kilar, Andrzej Cwojdziński, Bogusław Klimczuk

Przygotowane utwory prezentowane są międzynarodowej publiczności : uczniom, rodzicom, przedstawicielom władz lokalnych i mieszkańcom . W trakcie trwania koncertu zmieniają się  koncertmistrzowie i dyrygenci - w zależności od kraju z którego pochodzi utwór. Każdy koncert rozpoczyna hymn zjednoczonej Europy - „Oda do radości" Ludwiga van Beethovena

Jeden z utworów  „Mała presporska"  został skomponowany przez słowackiego kompozytora - Petera Machajdika specjalnie na zamówienie orkiestry Comenius.

I SPOTKANIE SZKÓŁ:      13-20 LUTY 2011 W LIBERCU

Program koncertów:

1.       Ludwig van Beethoven - Symphony No.9    D Minor "Ode to Joy"

2.       Mikulas Moyzes - Nasze Slowensko

3.       Antonin Dvorak - Polka in B  major

4.       Wojciech Kilar - Walc z  filmu  "Trędowata"

5.       Peter Machajdik - Mala presporska

6.       Andrzej Cwojdziński - Concertino, Op. 83  na fortepian i małą orkiestrę symfoniczną

7.       Bedrich Smetana - Polka from the finals,   "The Bartered Bride"

8.       Peter Breiner - Taniec Słowiański   No. 4

9.       Antoni  Dvorak - Festival March

10.     Wojciech Kilar - Polonez z filmu Andrzeja  Wajdy  "Pan Tadeusz"

 

Koncerty:

  • 18 luty 2011 - Koncert dla uczniów Szkoły  Ogólnokształcącej  w Libercu
  • 19 luty 2011 - Koncert w  Sali  koncertowej  Szkoły artystycznej  ZUS w Libercu
  • 20 luty 2011 - Koncert  w Filharmonii Dolnośląskiej  w Jeleniej Górze                                                      W spotkaniu wzięło udział 14 uczniów z Jeleniej Góry  i  4 opiekunów. Łącznie orkiestra liczyła 78 uczestników

Podczas pobytu w Libercu , uczniowie poznali historię,  zabytki Liberca, odwiedzili ciekawe miejsca. W czasie spotkania zaplanowano także spotkania integracyjne młodzieży mające na celu wzajemne poznanie, zaprezentowanie przygotowanych programów artystycznych i naukę języka partnerskich państw.

INFORMACJA W LOKALNYCH MEDIACH

FILM NA YOUTUBE

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

II SPOTKANIE SZKÓŁ:   30 PAŹDZIERNIK  - 06 LISTOPAD 2011 W PRESOVIE

Program koncertów:

1.       Ludwig van Beethoven - Symfonia d-moll Nr 9  "Oda do młodości"

2.       Mikulas Moyzes - Nasze Slovensko

3.       Wojciech Kilar - Polonez z filmu  Andrzeja Wajdy  "Pan Tadeusz"

4.       Antonin Dvorak - Polka B dur

5.       Peter Machajdik - Mala presporska

6.       Wojciech Kilar - Walc z filmu "Trędowata"

7.       Bedrich Smetana - Polka z opery   -  "Sprzedana narzeczona"

8.       Bogusław Klimczuk-  "Perpetum mobile"

9.       Antonin Dvorak - "Slavnostny pochod"

10.      Peter Breiner - Slovak  Dance  No. 4

Koncerty:

  • 03.11.2011 - Koncert w Presovskim Domu Kultury "Czarny Orzeł"
  • 04.11.2011 - Koncert dla uczniów szkół  w Presovskim Domu Kultury
  • 04.11.2011 - Koncert w sali kinowej  Uzdrowiska Bardejovice

Orkiestrę prowadzili  trzej dyrygenci:  Anita Mirossayova - SK, Monika Frąckiewicz - Motyka - PL, Graziano Sanvito - CZ

 

W spotkaniu wzięło  udział 14 uczniów  z Jeleniej Góry i 3 opiekunów.   Łącznie orkiestra tym razem  liczyła  74 młodych instrumentalistów. W II  spotkaniu orkiestry Comenius uczestniczył słowacki kompozytor, autor  utworu „Mala presporska"  - Peter Machajdik, który podpisał uczestnikom Certyfikaty udziału w  projekcie .

Słowacja, to piękny i nieznany kraj. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała niezwykłą okazję poznać słowackie miasta i ich zabytki : Presov / Muzeum Soli/   Spisky hrad, Kapitułę Levoca,  Koszyce ,  Uzdrowisko Bardejovice.

I INFORMACJA W SŁOWACKIEJ PRASIE

II INFORMACJA W SŁOWACKIEJ PRASIE

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

III SPOTKANIE SZKÓŁ 12-21 MAJA 2012 r W LIBERCU

Tak jak poprzednio, w orkiestrze symfonicznej, w której grali aktualni uczniowie  skrzypiec  i absolwenci, brali również udział uczniowie z Czech (ZUŠ Liberec) oraz Słowacji (ZUŠ Presov). Orkiestra liczyła 78 muzyków. 
Pierwsza połowa tygodniowego spotkania, to całodzienne próby w sali koncertowej ZUŠ w Libercu, po których młodzież wyruszyła w „trasę koncertową" . Tym razem trasa prowadziła przez Pragę a następnie miasta Włoskie Cesenę i Ravennę, gdzie orkiestra COMENIUS uczestniczyła w festiwalu Allegromoso i prezentowała się publiczności z 25 państw Europy, upowszechniając rezultaty projektu. Pobyt w Italii finansowany był przez samych uczestników, poza budżetem projektu.

 Program koncertów nie zmienił się od poprzedniego spotkania. Zmienił się nieco skład orkiestry - doszli nowi uczestnicy .


Orkiestra zagrała  3 koncerty :
15 maja 2012  - Koncert w sali Senatu Parlamentu Czeskiego w Pradze
18 maja 2012  - Koncert w Teatrze Bonci w Cesenie, Italia                                                                                  19 maja 2012 - Koncert w Teatrze Alighieri w Ravennie, Italia


        Uczestnicy grali utwory kompozytorów pochodzących z trzech , uczestniczących w projekcie państw.. My promowaliśmy naszą rodzimą kulturę muzyczną grając utwory Wojciecha Kilara - Walc z filmu „Trędowata", Polonez z filmu „Pan Tadeusz" oraz „ Perpetum mobile" Bogusława Klimczuka.

       Wspaniała atmosfera pracy, wzajemna pomoc i radość ze wspólnego muzykowania nie byłaby możliwa bez zaangażowania się dyrygentów: Anity Mirossayovej ze Słowacji, Graziano Sanvito z Czech oraz Moniki Frąckiewicz - Motyki z Polski. Przygotowanie dzieci do koncertów pod ich kierunkiem świadczy o wysokim poziomie ich kultury osobistej i wzorowym przygotowaniu się do projektu.
Uczestnicy projektu w trakcie trwania festiwalu Allegromosso mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać koncertu światowej sławy orkiestry „Orchestra Giovanile Luigi Cherubini" z Ravenny pod dyrekcją Wayne Marshalla oraz koncertu Gorana Bregovica, znanego na całym świecie kompozytora i wykonawcę muzyki rockowej.

       Poza próbami i koncertami był także czas na to, by zwiedzić praskie Hradczany , a we Włoszech Veronę i Wenecję . Była okazja aby popłynąć tramwajem wodnym, zjeść słynne włoskie lody i zobaczyć zabytki świadczące o pięknej przeszłości Italii. Wszystkie działania spowodowały, że młodzież zintegrowała się ,dobrze poznała i nawiązała polsko - czesko - słowackie przyjaźnie, które z pewnością długo przetrwają. Pedagodzy i pracownicy podzielili się doświadczeniami i wnioskami, rozmawiali o kontynuacji współpracy partnerskich szkół.

       W celu utrwalenia produktów partnerskiego projektu utworzono zakładkę do strony internetowej szkoły www.psm1st.art.pl pod nazwa COMENIUS, prowadzona jest kronika projektu oraz każde ze spotkań orkiestry utrwalono w formie gazetki bogatej w fotografie, artykuły prasowe i dokumenty typu: programy koncertów, plakaty czy kserokopie certyfikatów. Nagrano także płyty z koncertów orkiestry i przygotowano prezentację podsumowująca dwuletnią współpracę. Każdy z uczestników otrzyma kalendarz na rok 2013, kóry upamiętnia najważniejsze wydarzenia i daty projektu. 

INFORMACJA W LOKALNYCH MEDIACH

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

Z  ANONIMOWYCH  ANKIET  UCZESTNIKÓW...

1.      Jak udział w projekcie COMENIUS wpłynie  na dalsze kształcenie?

„Myślę, że udział w projekcie wpłynie na moje dalsze kształcenie, ponieważ ukazał mi lepszą stronę muzyki..."

„Wzbogacił się mój warsztat pracy, zdobyłam kolejne doświadczenie"

„Wyjazd uświadomił  mi , że chcę się dalej kształcić w tej dziedzinie"

„ Nauczyłam się, że można współpracować ze sobą, nie mając wspólnej narodowości, poznałam nowych ludzi"

„Spodobało mi się granie w dużej orkiestrze, chcę to robić w przyszłości"

Na pewno nauczyłam się lepiej grac na skrzypcach, rozwinęłam umiejętności rozmienia w innych językach, zdobyłam nowych przyjaciół, stałam się odpowiedzialna i otrzymałam certyfikat"

„... różnice językowe nie stanowią trudności w graniu w orkiestrze. Z pewnością projekt wpłynął na moje dalsze kształcenie, jako doświadczenie w e współpracy z obcokrajowcami"

„Projekt pogłębił zainteresowanie muzyką, sprawił iż dostrzegłam jak przyjemnie jest grać dla publiczności z innych krajów. Wróciłam zachwycona, i bardzo chciałabym jeszcze raz wziąć udział w tego typu działaniach"

„Po odbyciu projektu coraz bardziej zastanawiam się nad zawodowym graniem w orkiestrze symfonicznej w przyszłości"

„Tak. Warto pracować, żeby zwiedzać świat i dawać radość innym"

„... projekt ten pokazuje nam jak wygląda praca muzyka. Jeżeli swoją przyszłość wiążemy z muzyką , to biorąc udział w takich projektach możemy się przekonać na czym to tak naprawdę polega".

2.      Jak  oceniasz współpracę  i komunikację między uczestnikami ?

„...Była to bardzo zgrana grupa i mimo barier językowych wszyscy porozumiewali się doskonale."

„Współpraca udała się bardzo dobrze, wszyscy współdziałali ze sobą z wielkim zaangażowaniem. Porozumiewali się w języku angielskim, ale również poznaliśmy języki narodowe z poszczególnych krajów"

„Wraz z upływem czasu coraz lepiej się dogadywaliśmy, niektórzy zawarli trwalsze znajomości. Poznałam sposób pracy Czechów i Słowaków, ich kulturę i języki . Będę dobrze wspominać naszą współpracę"

„Wszyscy świetnie się dogadywaliśmy, mówiliśmy trochę po polsku, trochę po czesku i angielsku. Prawie ze wszystkimi uczestnikami programu mam kontakt"

„Była dobra, jednak na początku prawie z nami nie rozmawiali, ale po trzech dniach zaczęliśmy się poznawać i, jak się okazało bariera językowa nie była ogromną przeszkodą do przebycia."

...Mile zaskoczyło mnie to, że uczestnicy ze Słowacji bardzo dobrze porozumiewali się w języku polskim. My też nauczyliśmy się dużo od innych uczestników"

3.      Co najmilej będę wspominał /a/ ?

„Bardzo dobrą atmosferę między uczestnikami",

„Integracja była najprzyjemniejszą i najzabawniejszą rzeczą, nic bym nie zmieniała"

Najbardziej podobał mi się dobór repertuaru orkiestry oraz otwartość dyrygentów i ich podejście do pracy. Próby były przyjemne, mimo, że meczące.

„ W zasadzie będę mile wspominać wszystkie chwile spędzone na „comeniusie", ale najmilej zaskoczyła mnie integracja międzynarodowa"

„...Współpraca z kolegami z Czech oraz ze Słowacji była bardzo owocna, czego przykładem są nasze koncerty, które podsumowały naszą pracę i trud przygotowań. Nie mieliśmy  problemów z komunikacją, świetnie się również bawiliśmy

Miłym zaskoczeniem była życzliwość i chęć do pracy zarówno czeskich jak i słowackich kolegów oraz dyrygentów. Na pewno mile będę wspominał wszystkie chwile, które spędziłem z nowo poznanymi osobami"

4.      Moje życzenia z wiązane z projektem

„Na pewno chciałabym pojechać z tymi samymi opiekunami, nauczycielami i uczniami grającymi w orkiestrze"

„ Moim zdaniem, takie projekty powinny się częściej odbywać..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

strony internetowe - an-net.pl